Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

İLK ATLASGÜNEŞ'İN KATMANLARI

Firmamızın üretmiş olduğu İlk Atlasın bu sayfasında Güneş'in katmanları detaylı çizimlerle anlatılmaktadır.

IŞIKKÜRE (Fotosfer) : Güneşin dünyadan gözüken parlak yüzeyine ışık küre denir. Güneşin ışığının tamamına yakını bu katmandan gelir. Bu katman sürekli ışınımın olduğu katmandır. 400 km kalınlığında seyrek ama oldukça donuk bir katmandır. Sıcaklık alt kısımda 10000 K kadardır. Üst kısımda bu değer 4200 K ye kadar düşmektedir.

RENKKÜRE ( Kromosfer ) : Tam güneş tutulması sırasında kara diski çevreleyen ince pembe renkli bir şerit görülüt. Böylesi bir gözlem tekniği ile fotosferi kuşatan bir dış katmanın varlığı saptanmıştır. İşte bu katmana renkküre (kromosfer) denir . Kromosferin sıcaklığı 4800 K dir . Dışa doğru gidildikçe iyonlaşma artacağından sıcaklıkda artmaktadır..

GÜNEŞ TACI (Korona) : Güneşi çepeçevre saran parlak yüksek sıcaklıklı ve seyreltik bir gazla örtüdür. Güneş tacının sıcaklığı 1000000 K dir.

 

İlk Atlas Satın Almak İçin Firmamızla İletişime Geçebilirsiniz

GÜNEŞ'İN KATMANLARI

 

Web sitemizdeki tüm Harita ve Atlasların Telif Hakları Ekvator Harita'ya aittir, hiç bir şekilde, basılı, görsel yada internet üzerinde, kaynak göstererek dahi kullanılamaz. Haritalarımızı örnek olarak göstermek isterseniz aşağıdaki site adresimizi link olarak verebilirsiniz.

www.mapsharita.com/atlas/ilk-atlas/gunesin-katmanlari

GÜNEŞ'İN KATMANLARI - İLK ATLAS - 5.0 out of 5 based on 2 votes